
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 19.05 mm |
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Bulk |
| Voltage Rating | 300 V |
| Depth | 9.2 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Voltage | 300 V |
| Contact Plating | Tin |
| Contact Material(Contact Finish) | Bronze |
| Pitch | 3.81 mm |
| Current | 11 A |
| Current Rating | 11 A |
| Max Current Rating | 11 A |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Orientation | 90° Angle (Right) |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 4 days ago) |
| Color | Green |
| Number of Contacts | 6 |
| ELV | Compliant |
| Connector Type | Header |
| Number of Positions | 6 |
| Number of Rows | 1 |
| Housing Material | Polyamide |
| Number of Positions Per Level | 6 |
| Number of Levels | 1 |
| Connector System | Wire-to-Board |
| Max Voltage Rating (AC) | 300 V |
| Housing Color | Green |
| shrouded | Yes |
| Tail Length | 3.4 mm |
| Connection Method | Plug |
| Wire Gauge Range | 22 AWG to 12 AWG |
Stock: 232
Distributors
pcbx
Unit Price$1.73380
Ext.Price$1.73380
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.73380 | $1.73380 |
| 10 | $1.66189 | $16.61890 |
| 25 | $1.59296 | $39.82400 |
| 50 | $1.52690 | $76.34500 |
| 100 | $1.04473 | $104.47300 |
| 300 | $1.01394 | $304.18200 |
